Kvartsi omadused ja hooldus

Kvarts on vaakumi ja kõrge kuumuse juures kokku pressitud kõrge ränisisaldusega komponentidest (kvarts, liiv, graniit), polüestervaigust ja UV-stabiilsetest värvipigmentidest.

Kvartsis on ühendatud head mehhaanilised omadused ja esteetiliselt ilus väljanägemine, mis teeb kivist hea materjali nii köögi tööpindade kui ka tehniliselt väga nõudlike arhitektuuriprojektide jaoks.

TOOTE TEHNILISED OMADUSED

Mitemekülgse kivina on kvartsi väga hea kasutada erinevate projektide piires. Standardtootmises valminud poleer-, matt- või karestatud pinnaga toorplaadid on suuruses 306 x 140 cm, paksusega 1,2; 2 ja 3 cm.

//hansakivi.ee/wp-content/uploads/2015/08/catalogo2007-62.jpg

Valida on ca 100 erineva värvitooni vahel. Kvarts sobib ideaalselt põrandale, fassaadikatteks, kööki, vannituppa ja tänu tugevale koostisele paljukäidavatesse kohtadesse. Kuna segu, millest kvartsi valmistatakse, koosneb 95% looduslikest komponentidest, on ka valmistoodangu füüsilised ja mehhaanilised omadused sarnased looduslikule kivile:

  • looduslik ilme
  • purunemis- ja kriimustuskindel
  • paindekindel
  • värvi ühtsus, mistõttu sobib pressgraniit hästi suurte pindade katmiseks
  • esteetiline välimus
  • vastupidav värv
  • ilmastiku- ja jäätumiskindel
  • pikemas perspektiivis kivi juurde tellides võib olla kindel, et uus tellimus on oma värvilt identne eelmis(te)ga
  • suur värvivalik võimaldab kvartsi kasutada väga erineva iseloomuga projektide juures

Äärmiselt kõva, mittepoorne ja kriimustuskindel pind teeb sellest väga sobiva kivi just avalikku ruumi ja käidavatesse kohtadesse. Lisaks sellele on füüsilised, mehhaanilised ja keemilised omadused ajas muutumatud. Kvartsi tooteperekonnas on olemas nii mõõtu lõigatud plaadid kui ka toorplaadid (nn. slabid), millest saab eritellimuse järgi välja lõigata detaile vastaval soovile näiteks tööpindu, trepiplaate jms.

KVARTSIST TÖÖPINNAD JA MÖÖBLIDETAILID

Toorplaatidest on võimalik CNC pingis väljalõigata nii kandilisi kui ka erikujulisi pindu, lihtsaid ja keerukamaid, näiteks aknalauad, lauaplaadid, tööpinnad köökidesse või kraanikausilauad vannitubadesse. Kivi sobib ka tualettide või duširuumide taga- või vaheseinteks. Kõiki neid detailie saab sobitada nii puidu, metalli kui ka muu mööblimaterjaliga. Omanäolise köögi või vannitoa sisustamisele aitab kaasa kivi lai värvivalik.

TÖÖPINDADE PAIGALDAMINE

Kivi paigaldamiseks sobivad samad segud ja paigaldusvahendid nagu tavalisele looduskivile. Kivist tööpinna paigaldamisel puidust või metallist karkassile soovitame kasutada polüuretaanseid sidusaineid või silikooni.

KVARTSI TÖÖTLEMINE

Toorplaate võib lõigata ja töödelda sarnaselt graniidi või muu looduskiviga, kasutades teemantkettaid ja sobivaid lihvijaid. See kehtib nii sirgete lõigete kui ka keerukama kujuga detailide puhul.

KIVI HOOLDAMINE

Kuna kvarts on oma konsistentsilt väga tihe ja äärmiselt madala imavustasemega, on seda kerge puhastada: ta ei ima ei vedelikke ega rasva. Kivi pind peab vastu enamusele majapidamises ette tulevatele kahjustustele: plekkidele ja kriimustustele. Vee- ja määrdumiskindluse suurendamiseks võib pinda töödelda vett ja õli tõrjuvate vahenditega, kuigi praktika on näidanud, et otsest vajadust selleks tegelikult pole. Kvartsi on väga lihtne hooldada, lihtsalt pühkige puhta niiske lapiga. Jonnakamate plekkide puhul võite kasutada neutraalse pH-tasemega puhastusainet, mis tuleks pärast pinna pesemist puhta veega hoolikalt maha loputada.Väga määrdunud pindu võib puhastada spetsiaalsete kivi jaoks välja töötatud kivipuhastusvahenditega. Kuuma auruga puhastada ei ole eriti soovituslik, vähemalt mitte igapäevahooldusena. Kuigi kvarts on reeglina kodukeemiale vastupidav, on siiski mõned ained, mis võivad pinda kahjustada. Nende ainete seas on väävelhape, etüülhape, ketoon (atsetoon) ja tugevad lahustid (sh värvi koorivad ained). Pinnakahjustuse aste sõltub sellest, mil määral kivi on keemiaga kokku puutunud. Kui eelnev loetelu oli ainetest, mis võivad pinda rikkuda, siis järgmised ained teevad seda kindlasti: vesinikfluoriidhape, seebikivi või kloori sisaldavad lahustid (näiteks kloroform).